ج٫ خرداد ۲۸ام, ۱۴۰۰
سرور چیست

سرور به یک کامپیوتر اختصاصی اشاره دارد که خدمات خاصی را به مشتریان در یک محیط شبکه ارائه می دهد. سرور با یک سیستم عامل شبکه (مانند ویندوز 2000 سرور ، لینوکس ، یونیکس و غیره) و برنامه های مختلف سرور کامپیوتر (مانند سرویس وب ، سرویس ایمیل) نصب می شود. منظور از مشتری یا کلاینت در اینجا رایانه ای است که توسط کاربران عادی استفاده می شود.

سرعت پردازش و قابلیت اطمینان سیستم سرور بسیار بیشتر از رایانه شخصی است، زیرا سرور معمولاً به طور مداوم در شبکه کار می کند. رایانه شخصی معمولی خراب و دوباره راه اندازی می شود و از دست دادن اطلاعات محدود به یک رایانه است. سرور کاملاً متفاوت است. بسیاری از داده های مهم در سرور ذخیره می شوند و بسیاری از سرویس های شبکه در سرور در حال اجرا هستند. با از کار افتادن سرور، مقدار زیادی داده از بین می رود. برآورد خسارت ناشی از آن دشوار است و مواردی از جمله دسترسی به اینترنت عامل، تأیید امنیت، خدمات ایمیل و غیره همه از کار می افتند و باعث فلج شدن شبکه می شود. در نتیجه الزامات قابل اطمینان بودن سرور مشهود است.

اجزای سرور شامل پردازنده، دیسک سخت، حافظه، گذرگاه سیستم و غیره است که مشابه معماری کلی کامپیوتر می باشد. سرور دارای قدرت پردازش بالا، پایداری، قابلیت اطمینان ، امنیت و مقیاس پذیری است. از سرور برای ارائه خدمات و توابع به هر رایانه در شبکه استفاده می شود. حتی یک کاربر عادی هم می تواند از کارایی و امنیت سرور بهره مند شود و شرکت های کوچک و متوسط می توانند روند کار خود را بسیار بهبود بخشند.

انواع سرور

File server

محبوب ترین کاربرد سرورها ذخیره و مدیریت مقادیر زیادی داده است. سپس، هر رایانه یا سرویس گیرنده می تواند فایل هایی را از سرور بازیابی و استخراج کند که عملکرد پایگاه داده را انجام می دهد. این کار نه تنها باری را از دوش رایانه ای که برای ذخیره و دسترسی به فایل ها به فضا نیاز دارد، می کاهد، بلکه سرور یک لایه امنیتی نیز به آن اضافه می کند. اگر رایانه حاوی داده های حساس شرکت باشد، از دست دادن آن ممکن است بر روند کار تأثیر منفی بگذارد. حتی اگر رایانه حاوی فایل از کار بیفتد، حفظ فایل های حساس در فایل سرور می تواند دسترسی به آن ها را تضمین کند. از آنجا که فایل سرور به طور مداوم نسخه پشتیبان تهیه می کند، قطع برق و از دست رفتن داده ها به دلیل خطای انسانی دیگر خطری نخواهد داشت.

Proxy server

پروکسی سرور برای مدیریت ارتباط رایانه با اینترنت از طریق شبکه طراحی شده است. به عنوان مثال، در یک محیط مسکونی، می تواند به عنوان دروازه ای برای محدود کردن وب سایت ها و اختصاص پهنای باند برای دستگاه های خاص استفاده شود. والدین می توانند نحوه استفاده فرزندان از اینترنت و وب سایت هایی را که می توانند بازدید کنند، کنترل کنند. در یک محیط کسب و کار، یک سرور پروکسی می تواند دسترسی به وب را که سیاست های شرکت را نقض می کند محدود کند. از طرف دیگر، همچنین می تواند با علامت گذاری و مسدود کردن وب سایت های بالقوه مخرب، امنیت را بهبود بخشد. استفاده از پروکسی سرور حریم خصوصی را بهبود می بخشد، زیرا آدرس IP را تغییر می دهد.

Mail server

اگرچه بیشتر کاربران رایانه از سرورهای مشترک برای ارسال ایمیل استفاده می کنند، شرکت ها می توانند از داشتن Mail server شرکتی امن خود بهره های زیادی ببرند. یک سرور اختصاصی برای ایمیل های شرکت، به این معنی که دیگر نیازی به اشتراک منابع نیست و سروری که فقط برای این منظور خاص استفاده می شود به معنی داشتن بهترین سرعت پردازش و قابلیت اطمینان است. در مقایسه به هنگام استفاده از سرور مشترک، ارتباط بین کارمندان و افراد درون شرکت (که ممکن است اساس گردش کار باشد) از اولویت بالاتر و امنیت بیشتری برخوردار است. با استفاده از یک سرور اختصاصی برای ایمیل، از ایمیل های حاوی داده های حساس در برابر آسیب احتمالی محافظت می شود.

Web server

این نوع سرور برای ذخیره، پردازش و تحویل صفحات وب از طریق پروتکل انتقال Hypertext یا HTTP به مشتریان استفاده می شود. وب سرور در اصل رایانه ای است که داده هایی را که کاربران می توانند به آن ها دسترسی داشته و از اینترنت استخراج کنند ذخیره می کند. وب سرور درخواست های ورودی را پردازش می کند و معمولاً صفحات را در قالب HTML ارائه می دهد. وب سایت های دارای سرور اختصاصی از منابع و قابلیت های ارائه خدمات موثرتر به مشتریان برخوردار هستند. میزبان مشترک جایگزینی برای سرورهای اختصاصی است زیرا برای نیاز به درخواست کمتر و بازدید بیشتر، گزینه ایده آل تر و ارزان تری است.

Application server

Application server یک انتخاب محبوب در محیط های خانگی و اداری است. این سرور میزبان، مدیر و ذخیره ساز برنامه های کاربردی برای استفاده شخصی در شبکه است. به روزرسانی ها می توانند از یک نقطه مرکزی انجام شوند، در نتیجه امنیت کلی بالاتری ایجاد می شود. شرکت های کوچک و متوسط ​​می توانند با اجرای این نوع سرور ها، هزینه مالکیت را کاهش دهند.

 

منبع

https://www.ksyun.com/developer/article/21529.html

http://www.east263.com/news/jsj/wlzs/2020-06-03/2860.html

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *